Czy brązowy cukier jest zdrowszy od białego?

Wiele osób uważa, że cukier brązowy jest znacznie zdrowszy od jego białego odpowiednika. Podobnie zresztą wygląda sytuacja z innymi produktami, takimi jak brązowy ryż i ciemne pieczywo. Czy takie twierdzenia mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czy brązowy cukier naprawdę jest dużo lepszy?

Różnice pomiędzy białym i brązowym cukrem

Biały cukier produkowany jest głównie z buraków cukrowych i składa się w głównej mierze z sacharozy. W trakcie produkcji oczyszcza się go w procesie rafinacji, pozbawiając go melasy, którą używa się do wytwarzania alkoholu i paszy do zwierząt. Niestety, wraz z tym składnikiem tracimy również sporo cennych minerałów i witamin.

Brązowy cukier również może być produkowany z buraków, ale zazwyczaj wykorzystuje się do tego trzcinę cukrową. Nie jest on rafinowany, wiec w jego składzie znajdziemy melasę, która jest pełna takich minerałów, jak: magnez, żelazo, potas i wapń. Kolor brązowego cukru zależy od tego, jak wiele melasy znajduje się w jego składzie. Im jest jej więcej, tym z ciemniejszą odmianą cukru mamy do czynienia.

Jeszcze sto lat temu brązowy cukier dominował na rynkach. Jego kolor nie pasował jednak ówczesnym konsumentom i dlatego zdecydowano się usunąć melasę z procesu produkcji. Zdarzały się nawet głosy mówiące o tym, że ciemny cukier jest niedobry dla zdrowia, co sprawiło, że na wiele lat całkowici o nim zapomniano.

Cała prawda o brązowym cukrze

Zarówno biały, jak i brązowy cukier to produkty podobne do siebie, składające się z sacharozy i zawierające praktycznie taką samą ilość kalorii.

Kalorie w 100 g:

  • cukier biały – 406
  • cukier brązowy – 390

Jeśli naszym celem jest zrzucenie wagi, to zmiana białego cukru na brązowy nie przyniesie nam zbyt wiele korzyści. Dużo lepszym pomysłem będzie całkowite zrezygnowanie z tego produktu. Warto także zauważyć, że ciemny cukier jest dużo droższy od swojego odpowiednika, gdyż przez wiele osób uznawany jest za towar luksusowy. Z drugiej zaś strony istnieją pewne różnice w smaku, które sprawiają, że brązowy cukier zyskał sobie wielu zwolenników.

Cukier brązowy, podobnie jak jego biały odpowiednik, mocno zakwasza organizm i działa niekorzystnie na wiele zachodzących w nim procesów. Spożywany w dużych ilościach może doprowadzić do wielu schorzeń, dlatego, choć jest nieco lepszy niż jego biały odpowiednik to i tak musimy na niego uważać.

Wybieramy brązowy cukier – uwaga na podróbki

W sklepach możemy trafić na podróbki. Ciemny kolor może wtedy pochodzić nie z melasy, a z karmelu. Zdarza się także, że melasa dodawana jest już w końcowym etapie produkcji do białego cukru. Takie produkty są zupełnie bezwartościowe, dlatego należy koniecznie czytać etykiety, zanim zdecydujemy się na zakup.